Kontaktirajte nas:
021/622-663

Radno vrijeme Općine:
08 do 15 h (pon-pet)

Danas je: 

Pokreni srce - spasi život

Pokreni srce - spasi život

Zapovjednicima otočnih dobrovoljnih vatrogasnih društava naše županije, među kojima i onima triju bračkih Bola, Selaca i Supetra danas su u prostorijama županije uručeni defibrilatori.

Zapovjednicima otočnih dobrovoljnih vatrogasnih društava naše županije, među kojima i onima triju bračkih Bola, Selaca i Supetra danas su u prostorijama Splitsko-dalmatinske županije, u sklopu programa "Pokreni srce, spasi život" uručeni prijenosni uređaji za reanimaciju.

Riječ je projektu Ministarstva zdravlja "Pokreni srce, spasi život" koji je pokrenut 2013. godine, a cilj mu je omogućiti javno dostupnu defibrilaciju. Uređaji preko samoljepljivih elektroda zalijepljenih na prsni koš prepoznaju ritam srca. Na području našeg otoka obuku za reanimaciju i korištenje AVD-a krajem prošle godine uspješno je završilo je 15 vatrogasca iz triju spomenutih vatrogasnih društava.

Ravnatelj DUZS-a Jadran Perinić i glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković defibrilatore su uručili predsjednicima DVD-a Šolta, Supetar, Komiža, Bol, Selca, Hvar i Jelsa a svečanosti dodjele defibrilatora prisustvovali su i župan splitsko-dalmatinski g. Zlatko Ževrnja, predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice g. Ante Sanader i županijski vatrogasni zapovjednik g. Dražen Glavina.

U ime otočkih dobrovoljnih vatrogasnih društava na donaciji se zahvalio Ivan jakšić Žile, zapovjednik DVD-a Supetar istakavši kako je riječ o vrlo vrijedan poklon koji će svim vatrogascima omogućiti još efikasnije djelovanje u kritičnim situacijama kojima su AVD uređaji i namijenjeni.

Pojašnjavajući važnost projekta ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Jadran Perinić istakao je kako je cilj akcije postavljanje defibrilatora na svim područjima na kojima se okuplja veliki broj ljudi i omogućavaju i laicima da mogu djelovati s njima i spase nečiji život.

"U prvoj fazi projekt je vrijedan oko 300 tisuća kuna, a u Hrvatskoj smo do sada osposobili 173 pripadnika naših postrojbi. Plan nam je da ovu godinu završimo s 400 osposobljenih pripadnika. Preuzeli smo ukupno 31 uređaj, a 20 ćemo podijeliti našim priobalnim postrojbama" - rekao je Perinić.

Župan Zlatko Ževrnja ističe kako je ova donacija vrlo važna za našu županiju. - "Mi smo turistička županija, kroz nju godišnje prođe dva milijuna turista. Ovo doprinosi sigurnosti naših turista, ali svakako je i pomoć našem stanovništvu, posebno otočnom. Želimo pomoći našim otočanima i podignuti kvalitetu života na otocima" - rekao je Ževrnja.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, danas od 100 ljudi koji dožive iznenadni srčani zastoj samo ih 10 preživi, a programom javne defibrilacije može ih preživjeti više od 50.

Bračonline, I.M.