Povodom ove tužne obljetnice, u nastavku prenosimo post Jure Trutanića (Facebook grupa: Selca kroz povijest)
Budući da bavljenje poviješću u Hrvatskoj ne može proći bez ustaša i partizana, ni ova naša selačka nije iznimka, pa je danas na repertoaru takva tema. Evo i zbog čega...
Na današnji dan prije 75 godina talijanska kaznena ekspedicija temeljito je zapalila Selca čime je mjestu nanesena nemjerljiva materijalna šteta, te je počinjen kulturocid nad selačkim reprezentativnim dvorima i zgradama 19. stoljeća zajedno s njihovim arhivima i knjižnicama. Stradala je zgrada Narodnog doma, čitaonica „Hrvatski sastanak", palača Štambuk - Palac, Didolićevi dvori te još nekolicina vrijednih građevinskih ostvarenja koja poimenice nabraja Vjenceslav Štambuk u svojim zapisima, a danas su njihove ruševine vidljive po mjestu ukoliko se pažljivije pogleda u stare dvore opasane zidovima.
Smatram da bi ovi podaci trebali predstavljati početnu točku u raspravama o razlogu paljenja Selaca. Ukoliko nam je cilj približiti se povijesnoj istini, ta rasprava nikako se ne bi trebala voditi na način kako to radi Vjera Nižetić-Barantić u svojoj knjizi „Zapisi za kraj - Selačke crtice" gdje piše da su razlog zapaljenih Selaca bili „kukavičluk i zloća nečovječna (talijanske vojske), osvećivanje na narodu, jer ni u jednoj pompoznoj akciji nisu u cijelom ratu mogli doći ni do jednog partizana". Prošla stvarnost ne mjeri se takvim aršinom niti je tako banalno jednostavna. U nastavku teksta ista autorica lijepi etikete "ustaštva" i "glupih poduhvata" onima koji su preispitivali odgovornost partizana za paljenje Selaca, na čelu sa Zorom Nižetićem "Žeravicom" koji je bio rukovodioc partizanskog pokreta za istočni dio Brača. Budući da nisam bio u prilici pročitati „ustaško Jurunovo pisanje" koje je „objavio Crkveni glasnik", o čemu piše Nižetić-Barantić, već samo spomenutu knjigu Iva Vukovića sa brojnim zapisanim svjedočanstvima mještana te zapisima autoriteta poput prof. Andrea Jutronića, ne znam je li ljutnja Vjere Nižetić-Barantić utemeljena, ali sigurno emocijama i osobnim pričama nije mjesto u radovima koji imaju iole historiografsku tendenciju.
Budući da nemam na raspolaganju skoro pa nikakve dokumente vezane uz te aktivnosti, nisam u mogućnosti u potpunosti odgovoriti na ova pitanja. No sukladno gore napisanom, nameće se zaključak kako je partizanska akcija razoružavanja talijanske posade u Bolu bila promašena, kao što je bila pogrešna i procjena da ne treba vratiti oružje Talijanima. Moguće je objasniti zbog čega partizani nisu vojnom akcijom pokušali spriječiti talijanske kaznene jedinice da zapale naselja, iz razloga što su bili brojčano i naoružanjem inferiorniji. Ali s obzirom da se vraćanje oružja činilo čak i u očima suvremenika, kao jedino logično rješenje nastale krizne situacije, teško je odgovoriti zašto oružje nije vraćeno već se dopustilo paljenje naselja. Radi li se o pogreškama do kojih je došlo zbog nesposobnosti vojno-političkih rukovodioca NOB-a na Braču ili zbog opravdavanja njihovog rada na terenu hijerarhijski višim instancama KPJ u svrhu osiguranja što povoljnijih poslijeratnih pozicija ili zbog nekog trećeg razloga, trebalo bi temeljito istražiti pregledom dokumenata partizansko-komunističkih tijela, ukoliko su uopće takvi dokumenti sačuvani.
Selca kroz povijest (Jure Trutanić)