Predstavljanje knjige " Ruža solista " Siniše Vukovića u Splitu, 21. veljače 2011. (ponedjeljak) - Foyer HNK-a s početkom u 18,00 sati
Predstavljanje knjige « Ruža solista « Siniše Vukovića
Predstavljači
Duško Mucalo, v. d. intendanta HNK Split
Ivana Tomić Ferić, muzikologinja
Jakša Fiamengo, književnik
Zoran Bošković, nakladnik
Siniša Vuković, autor
U glazbenom dijelu programa nastupit će Gradski zbor Brodosplit
dirigent: Vlado Sunko
Knjiga Ruža solista drugi je dio Teatrološke tetralogije Siniše Vukovića (nastavak ideje iz knjige Partitura i štapić) u kojoj se kroz prikaz opernih izvedaba na europskim pozornicama želi dati panoramski oris kronologije operne historiografije u Splitu. Četverolist knjiga poseban naglasak stavlja na kontakte koje Split ima s Italijom, a hoće biti i panorama operne prakse u Hrvatskoj. Ruža solista sadrži autorove interdisciplinarne eseje i kritike građene putopisnim, memoarskim, autobiografskim, muzikološkim, književnim, povijesnim i inim detaljima vezanim uz izvedbe opera u Splitu: od njihovih početaka do danas. Na 700 stranica velikog tvrdoukoričenog formata donosi se kompletan pregled najpopularnijih opernih naslova izvedenih u Splitu, izvatke iz kritika koje su se u konkretnom slučaju publicirale, kao i sastave pjevača, dirigenata, redatelja... koji su sudjelovali u starijim produkcijama Splitske opere. Knjiga je iznimno bogata starim fotografijama iz splitskih opernih predstava.
Treći dio projekta bit će knjiga Opera(cija) kazališta (u pripremi), a četvrti Dnevnik kazališnog broda. Obrađeno je više od 130 različitih opernih naslova, odgledanih na gotovo 100 europskih pozornica. O kojoj god operi da je riječ, i bez obzira na kojoj europskoj pozornici ju je autor odgledao, donesena je kompletna njezina povjestica u Splitu, a ako je Split nije vidio, notiran je prvi njezin dolazak u Hrvatsku.
Knjiga Ruža solista sadrži dragocjenu građu i priloge za cjelovit pregled povijesti opere u Dioklecijanovom gradu. U njoj je velik broj pjevačkih i dirigentskih zvijezda s recentnog svjetskog opernog Parnasa kao i, uz hrvatske, prestižne operne pozornice Milana, Firence, Napulja, Rima, Venecije, Verone Parme, Torina, Genove, Beograda, Sarajeva, Budimpešte, Londona...
Bilješka o autoru
Siniša Vuković, pjesnik, esejist, putopisac, dijalektolog, lingvist, književni i glazbeni kritičar rođen je u Cambridgeu (V. Britanija) 1. studenog 1973. Odrastao je u Selcima na otoku Braču gdje se i školovao. Studirao je hrvatski i talijanski jezik s književnostima na Filozofskom fakultetu u Splitu. Tekstove je objavljivao u najuglednijim hrvatskim listovima i časopisima: dnevnicima Slobodna Dalmacija, Jutarnji list i Vjesnik, zatim tjednicima Nedjeljna Dalmacija i Vijenac, te časopisima: Republika, Forum, Mogućnosti, Dubrovnik, Nova Istra i Hrvatska obzorja.
Član je Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog društva skladatelja.
Autor je ukupno 16 knjiga.
Uredio je i za tisak pripremio niz zbirki suvremene čakavske lirike.
U glazbenom smislu djeluje prije svega kao skladatelj i dirigent. Autor je nekoliko moteta za muški zbor i soliste a capella, te čitavog niza liturgijskih pjesama za mješoviti zbor uključujući i Misu Gospe od Karmena, građenu prema motivima pučkog pjevanja bračkih Selaca. Skladao je niz dalmatinskih klapskih pjesama, na vlastite i tuđe stihove, i obradio je i mnoge popularne pjesme za puhački orkestar. Bio je voditeljem brojnih klapa, a s klapom Mrduja iz Milne snimio je nosač zvuka Duše naše kartolina (2008.). S muškim vokalnim ansamblom Chorus Spalatensis snimio je CD Pred tobom Bože (2011.), na kojem su predstavljene sakralne skladbe hrvatskih autora i obrade pučkih crkvenih pjesama na području srednje Dalmacije, kojih je većinu sam melografirao i obradio. Sa Zborom Krista Kralja iz Selaca realizirao je trostruki nosač zvuka Ispovid´te se (2008.), na kojem je predstavljeno kompletno glagoljaško pjevanje tog istočnobračkog mjesta.
Trenutno radi na knjizi Kvintakord Splitskog ljeta u kojoj se donosi kronologija opernih zbivanja na uglednom splitskom i hrvatskom ljetnom festivalu, dok će u knjizi Splitske ljetne primjedbe okupiti opširnije razgovore s glavnim akterima, koji su svojim djelovanjem obilježili pet i pol desetljeća festivala Splitske ljetne priredbe iliti Splitsko ljeto. U realizaciji je i projekt knjige na talijanskom jeziku, Italia e Talia, u kojoj će publicirati svoje eseje pisane o 80-ak predstava odgledanih na 50-ak talijanskih opernih pozornica. Istodobno radi na projektima Atlas dalmatinskih nadimaka i Splitski čakavski rječnik, a autor je i koncepcije za Enciklopediju Splitske opere.